Czy papierowe tacki i pudełka są ekologiczne?

papierowe tacki i sztućce

Specjaliści podkreślają, że nawet drobna zmiana nawyków, powtarzana codziennie, może mieć ogromne znaczenie dla środowiska naturalnego. Jeśli taka zmiana jest ważna w przypadku jednostek, to, o ile więcej mogą zdziałać firmy, które zaczynają wykorzystywać bardziej ekologiczne rozwiązania? Efekty mogą być wręcz spektakularne! Jednym ze sposobów, na to, by być bardziej eko, jest wyeliminowanie plastikowych tacek i pudełek, a także zastosowanie ich papierowych zamienników. Dlaczego warto to robić? I czy opakowania papierowe są ekologiczne? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Dlaczego warto unikać plastikowych opakowań?

Plastik jest wszechobecny, a widok opakowań stworzonych na jego bazie nikogo już nie dziwi. I chociaż produkty te mają swoje zalety, to należy pamiętać o tym, jakie skutki przynosi nierozważne i nadmiernego wykorzystywanie tego materiału. Na uwagę zasługuje m.in. fakt, że plastikowe odpady rozkładają się przez tysiące lat, stanowiąc zagrożenie nie tylko dla nas, ale dla przyszłych pokoleń. Cierpią na tym również zwierzęta, które nieprzyzwyczajone do tego typu zagrożenia, zaplątują się w plastikowe odpady lub umierają po ich spożyciu.

Jednak to nie koniec. Warto wiedzieć, że plastikowe opakowania mogą być groźne dla naszego zdrowia. Chodzi szczególnie o powierzchnie mające bezpośredni kontakt z pożywieniem, które nie posiadają niezbędnych atestów. Duże zagrożenie stanowią także opakowania jednorazowe, wykorzystywane na bardzo szeroką skalę. Jak sama nazwa wskazuje nie są one trwałe, a po użyciu zostają wyrzucone. Do środowiska trafia więc niewyobrażalna ilość odpadów, które nie mogą zostać w szybki sposób zutylizowane.

Papierowe tacki i pudełka – dlaczego ekologiczne?

Rozwiązaniem, które staje się coraz bardziej popularne jest wykorzystywanie papierowych tacek i opakowań. Jakie są ich zalety? Niektóre z nich to m.in.: 

  • wygoda użytkowania i uniwersalność zastosowań, 
  • brak konieczności zwracania naczyń, możliwość wygodnego spożycia posiłków na wynos, 
  • niskie koszty zakupu nawet dużych opakowań tacek, 
  • wysoka jakość i wytrzymałość porównywalna z plastikiem,
  • lekkość, 
  • brak wpływu na smak, zapach, czy inne walory dania, 
  • brak reakcji papieru ze składnikami posiłku.

Jedną z najważniejszych zalet jest również przyjazność dla środowiska i możliwość ponownego przetworzenia zużytych opakowań i tacek. Należy pamiętać, że papier jest materiałem najczęściej poddawanym recyklingowi (w Polsce nawet połowa nowych produktów pochodzi z recyklingu). Dodatkowo celuloza niezbędna do stworzenia papierowych opakowań pozyskiwana jest w sposób zrównoważony, co oznacza, że dzieje się to bez szkody dla środowiska. Co więcej, zużyty materiał może być przetworzony wielokrotnie – do produkcji nowych opakowań lub do stworzenia biopaliwa. Papierowe rozwiązania są więc znacznie korzystniejsze niż ich plastikowe odpowiedniki.