Karton to popularny rodzaj opakowania, który ma wiele zalet, jednak przy jego przechowywaniu należy zachować pewne środki ostrożności. Właściwie użytkowany karton może nam posłużyć wiele razy, jednak nie jest on odporny na rozdarcia czy wilgoć. Dlatego przy przechowywaniu opakowań papierowych należy przestrzegać pewnych zasad, o których piszemy w dalszej części artykułu.
Warunki przechowywania opakowań papierowych
Podstawową sprawą jest przechowywanie opakowań kartonowych w pomieszczeniu zadaszonym, w którym musi także panować odpowiednia temperatura. Nie może ona być za niska, ani też za wysoka. Idealna temperatura do przechowywania opakowań kartonowych wynosi między 5 a 30 stopni Celsjusza. Nie należy również trzymać kartonów blisko kaloryfera, ani też bezpośrednio na słońcu.
Drugą kluczową sprawą jest wilgotność. Kartony chłoną wilgoć, a zatem w pomieszczeniu, w którym przechowujemy kartony, wilgotność powietrza powinna mieścić się w przedziale 30-70 procent. Nie powinniśmy ich kłaść na mokrych powierzchniach, ani też na podłodze. Jeśli mamy do dyspozycji magazyn, dobrze jest położyć je na nieprzemakalnej plandece lub palecie. Ważne, aby zarówno wilgotność, jak i temperatura, zachowywały stały poziom i nie podlegały gwałtownym skokom. Pomieszczenie, w którym przechowujemy kartony, powinno mieć także sprawny system wentylacyjny, który zapewni dobrą cyrkulację powietrza.
Dobrze jest również zadbać o to, aby kartony nie miały bezpośredniego kontaktu z brudem ani kurzem. Jest to szczególnie ważne w przypadku opakowań spożywczych czy opakowań dla gastronomii, takich jak opakowania typu lunchbox czy pudełka na ciastka, itp. Aby temu zapobiec, możemy owinąć je folią stretch oraz zabezpieczyć dodatkowymi warstwami tektury. Nie jest wskazane pozbywanie się opakowań zabezpieczających do czasu rozpoczęcia użytkowania kartonów. Odpakowując kartony z folii należy robić to ostrożnie tak, aby nie uszkodzić czy nie rozciąć ich ostrymi nożyczkami lub nożem do papieru.