Jak przewozić kosmetyki w samolocie?

kontrola bezpieczeństwa na lotnisku

Nasze szampony, płyny pod prysznic czy kremy zwykle są zapakowane w pojemniki z barwionego plastiku (czasem szkła) opatrzone kolorową naklejką. Ze względów bezpieczeństwa zabranie takich opakowań na pokład samolotu jest surowo zabronione.

Jakie opakowania na kosmetyki można spakować do bagażu rejestrowanego?

Niezależnie od linii lotniczej, ograniczenia dotyczące opakowań na kosmetyki dotyczą zarówno produktów w bagażu podręcznym, jak i rejestrowanym. W przypadku bagażu rejestrowanego określona jest dozwolona łączna waga zapakowanych kosmetyków i produktów, wśród których wymienia się artykuły medyczne i toaletowe. Zazwyczaj artykuły te nie mogą ważyć łącznie więcej niż 2 kg, a waga pojedynczego wypełnionego opakowania na kosmetyki nie może przekraczać 0,5 kg. Oprócz tego powinny być odpowiednio zabezpieczone przed zniszczeniem lub rozlaniem. Warto zatem przelać potrzebne produkty do mniejszych butelek, by móc zabrać więcej różnorodnych produktów mieszcząc się w ograniczeniach. W przypadku aerozoli jest to niemożliwe, jednak można kupić kosmetyki w miniaturowych opakowaniach.

Czy w bagażu podręcznym trzeba mieć specjalne opakowania na kosmetyki?

W całej Europie obowiązuje ograniczenie dotyczące produktów płynnych w bagażu podręcznym. Rzecz jasna dotyczy ono także kosmetyków. Za produkt płynny uznaje się tu wszelkie żele, perfumy, pasty, kremy, spraye i aerozole, wodę, płyny oraz, co może nie być tak oczywiste, błyszczyki i tusze do rzęs. Wyjątkiem są tu rzeczy zakupione w strefie bezcłowej i produkty niezbędne, takie jak leki czy pokarm dla dzieci (należy mieć dowód ich autentyczności). Pozostałe należy przelać do przezroczystych opakowań na kosmetyki o pojemności do 100 ml i zapakować do jednej, przezroczystej siatki lub kosmetyczki o pojemności do 1 l.