Współczesne czasy wymuszające życie w biegu często powodują konieczność korzystania z usług cateringowych lub kupowanie jedzenia na wynos. Nie jest jednak obojętne, w co zapakowane będzie nasze jedzenie. Ponieważ opakowanie takie ma kontakt z żywnością, musi ono spełniać pewne normy, aby było bezpieczne dla naszego zdrowia. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na temat bezpiecznych opakowań do żywności.
Czym powinny się charakteryzować opakowania do gastronomii?
Każde opakowanie dla gastronomii - czy będzie to opakowanie na kanapki czy pudełko na ciastka – wchodzi w interakcje z danym produktem żywnościowym. W trakcie takiego kontaktu dochodzi do przeniesienia substancji chemicznych i zanieczyszczeń z opakowania do żywności. Dlatego musi ono spełniać poniższe normy, aby można było bezpiecznie z niego korzystać:
- czystość mikrobiologiczna – czyli brak bakterii i innych szkodliwych mikroorganizmów,
- odporność na działanie żywności i środowiska zewnętrznego,
- brak substancji rakotwórczych i wpływających na układ hormonalny.
Niestety w gastronomii wciąż stosowane są opakowania, które mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Przykładowo, popularne styropianowe tacki, stosowane często jako opakowania dla cateringu, zawierają substancję o nazwie styren, która działa rakotwórczo i obciąża system nerwowy. Opakowania plastikowe natomiast zawierają polimery, które mogą zaburzać pracę naszej gospodarki hormonalnej.
Opakowania kartonowe – bezpieczna i przyjazna opcja opakowań dla gastronomii
Na szczęście jako konsumenci nie musimy czuć się zagrożeni w sytuacji korzystania z jedzenia na wynos. Wystarczy, że zakupimy żywność w kartonowych opakowaniach, które są praktyczne i przyjazne dla środowiska, a także naszego zdrowia. Spełniają one wszystkie ww. kryteria bezpieczeństwa, a także zwykle posiadają certyfikat bezpośredniego kontaktu z żywnością. Ich zaletą jest także to, że nie przyjmują tłuszczu, co jest ważne w przypadku opakowań na frytki czy burgery.