Techniki druku na opakowaniach

Podstawowe techniki druku

Mają być atrakcyjne dla odbiorcy, wyróżniać się na półce i przyciągać przez to wzrok nabywców. Oczekujemy od nich także trwałości, powinny bowiem chronić cenną zawartość. Opakowania - bo o nich mowa - można zadrukowywać, korzystając z różnych technik druku. Producenci opakowań korzystają z fleksografii, offsetu oraz druku wklęsłego. Przyjrzymy się im!

Kilka słów o fleksografii

Najstarszą techniką druku jest wypukłodruk, zwana niekiedy drukiem typograficznym. Jej nazwa poniekąd oddaje sposób druku: farba jest nanoszona na wypukłą formę drukową, a następnie przenoszona bezpośrednio na podłoże. Technika ta korzysta z twardej formy o mazistych farb. Kiedyś dominowała ona w poligrafii, dzisiaj jej rola jest znacznie ograniczona. Obecnie, druk wypukły na przemysłową skalę ma postać fleksografii. W odróżnieniu od niej, klasycznej typografii, ta technika wykorzystuje elastyczne formy i ciekłe farby. Ich niska lepkość przyspiesza proces schnięcia farby, co skraca czas druku i wpływa na redukcję kosztów. Fleksografia jest odpowiednia do zadrukowywania elastycznych materiałów.

Co trzeba wiedzieć o offsecie?

Druk offsetowy to forma druku płaskiego i … nasza specjalność. Upraszczając: technika korzysta z cylindra pośredniego, który przenosi farbę z płaskiej formy na papier. Cylinder z elastycznym obciągiem poprawia żywotność formy, a jednocześnie pozwala reprodukować detale przy małym nacisku, nawet na wymagających powierzchniach. Farby offsetowe wyróżniają się intensywnymi barwami i światłoczułością. Offsetowy druk arkuszowy wymaga użycia farb o dużej lepkości (do ich utrwalanie nie wystarczy samo wsiąknięcie w papier, ale potrzebna jest polimeryzacja). Z kolei farby o niższej lepkości są odpowiednie do druku zwojowego. „Offset na zimno” oznacza, że farba wsiąka w papier. Określeniem „offset na gorąco” opisuje się proces odparowania farby w wysokich temperaturach. Opisana technika ma właściwie uniwersalne zastosowanie w poligrafii; jest wykorzystywana do drukowania na opakowaniach.

Cechy druku wklęsłego

Rotograwiura to nazwa jednego z rodzajów druku określanego potocznie jako wklęsły. W tej technice farbą pokrywa się całą formę drukową, ale z elementów niedrukujących (położonych powyżej elementów drukujących) zgarnia się ją, używając specjalnego noża, zwanego raklem. Pozostała farba jest nanoszona na podłoże. Z uwagi na wysokie koszty, ten rodzaj druku znajduje zastosowanie głównie przy wydawnictwach o dużym nakładzie, korzystają z niego także firmy zajmujące się produkcją opakowań.